Ana Sayfa Yaşam Anne İle Baba Arasındaki Otorite Yarışı

Anne İle Baba Arasındaki Otorite Yarışı

1595
0

Anne ve baba arasındaki otorite yarışı özellikle çocukların ergenlik dönemi ve sonrasında kendini çok daha fazla gösterir. Erkek egemen toplumlarda kadınların kendini gösterebilme çabası çok daha fazla olduğundan ve çocukların eşit belki de daha çok anaerkil bir ortamda yetişmesini sağlamak amacıyla kadınlar, kimi zaman eşleriyle haklı bir otorite yarışı içine girebilirler.

Son zamanlarda kadın üzerinden çokça yapılan haberler genelde kadınlar üzerinden olumsuz bir imaj yaratırken, bu durum da kadınların gururunu ve varlıklarını kırabiliyor. Kadınlarda bu aşamada haklı olarak kendilerini savunmaya geçmek için çeşitli taktikler uygulayabiliyorlar ki bunlardan biri ve en önemlisi de evdeki otorite yarışı.

CİNSİYET AYRIMCILIĞI YOK DESEK DE…

Kadın ve erkek arasındaki eşitlik söylemleri her ne kadar son zamanlarda artsa da icraat yok denecek kadar az. Gerek kadına şiddet meseleleri gerek erkeğin egemen olduğu toplum muhabbetleri, kadınların canını iyiden iyiye sıkıyor artık. Sonra üzerine bir de kadınlar feminist damgası yiyor, reva mı? Asla! Bunca zorluğu sıkıntıyı çeken kadın, haliyle erkeklere karşı mesafe içinde oluyor. Bu yaşanılanların doğal bir sonucu olarak kendini gösteriyor.

EŞİTLİK ŞART AMA MAALESEF…

Kadın ve erkek sorumlulukları bakımından eşit olmalıdır. Ve her nedense kadının yükü toplumda erkekten ç0k daha fazla olmuştur her zaman. Çünkü kadın ‘hem kadındır, hem annedir, hem eştir, hem insandır, hem çalışan bir iş kadınıdır, evinde mutfağında aşçıdır’…dır dır dır…Farkındaysanız kadının kimliği çoktur, belki de saymakla bitmez fakat biz aklımıza ilk gelenleri verdik sizlere örnek olarak. Bu yüzden buradan erkeklere seslenmek istiyoruz. Onlar sizin hayat arkadaşlarınız, kadınlarınıza destek olun sahip çıkın! Siz, elinizi uzattığınız şeyleri kadınlarınızdan esirgemeyin. Siz bir kişiyseniz eşiniz 3-5 kişi birden. Onun hem eş olma çabası hem anne hem evde aşçı hem iş kadını…Kadında erkek de birbirine muhtaç. Bunu bilerek birbirlerinin sorumluluklarına ortak olup hafifletmeli ve birbirlerine destek olmalıdırlar.

Eşinize güven vererek ona destek olarak hayatı daha keyifli ve daha ‘hafif’ zorluları birlikte göğüsleyerek geçirebilirsiniz ki bu gerçek bir beraberliğin en önemli gereğidir. Bu yüzden onu en azından anneler gününde unutmayın ve harika bir hediye ile ona şahane bir sürpriz yapın!

Sevgiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz