Ana Sayfa Yaşam Anne Olmak Kadını Neden Pratikleştirir?

Anne Olmak Kadını Neden Pratikleştirir?

1588
0

Kadın belki de tam anlamıyla kadın olmayı anne olduğu zaman anlar, bir kadının yükünün aslında ne kadar çok olduğunu, anne olmadan önce ne kadar rahat olduğunu, annesinin halini…ve daha neleri neleri hep anne olunca anlar bir kadın.

Pratik Anneler

Bu yüzden hayat konusunda kadın anne olunca tecrübelenir tam anlamıyla, asıl o zaman anlar bir şeylerin zorluğunu ve çok daha fazla yorucu olduğunu. Çünkü bebek hayatınıza girdiği andan itibaren hayatınız 180 derece değişmiş olacak. bir kere bebek ‘uyuma kavramını’çözüp öğrenene kadar size uyku yok, uykular haram ve sarhoş gibi gezeceksiniz gece gündüz. Sürekli ağlamalar ve gaz problemleri de cabası. Öyle gün geliyor ki en çaresiz hissettiğiniz anda biranda bulduğunuz yöntemlerle tüm sorunları çözüyorsunuz ve kendiniz bile bu duruma şaşırıyorsunuz. Kadın anne olunca zor durumlarla ve ani olaylarla karşılaşa karşılaşa pratik olmayı öğrenir. Normal zamanda normal şartlarda yapmayacağı şeyi bebeği için o anlarda fikirler bulup aklına gelmeyecek şeyler üretip sorunları çözen kadın böyle böyle hayat karşısında anneliğin ciddi anlamda zorluğu karşısında pratikleşiyor olaylara sorunlara ve ani gelişen durumlara karşı.

Bu yüzdendir ki anneler her zaman kız çocuklarına beni anne olduğunda anlarsın, ben de anne olduğumda öğrendim der. Ve bu gerçektir. Ne kadar annelerimizi anladığımızı düşünsek de bu çok ama çok zordur. Onları tam anlamıyla anlayabilmemiz için gerçekten anne olmak şart diye bakılması gerekir sanıyoruz. Hani derler ya yaşamadan bilemezsin duydukları bir kulağından girer diğerinden çıkar diye, aynen o misal. İnsan yaşayınca başına gelince o durumla karşılaşınca çok daha iyi anlıyor.

En önemlisi ise anne olduktan sonra annelerimizi üzdüğümüz zamanların pişmanlığını yaşatacak olmamız kendimize, bunun için az hata yaparak kalp kırmayarak annelerimizi üzmeyerek, onları mutlu etmeliyiz. Çünkü aynı şeyi günü geldiğinde kendi evladınızda yaptığında sizi bir sözüyle kırdığında o zaman anlayacaksınız anneliği, annenizi… ve elbette içinizde bitmeyen bir pişmanlık olacak belkide.. Bu yüzden anneleri üzmemeye gayret gösterin ki aynı şeyi çocuğunuz da size yaşatmasın, o zaman annenizi daha iyi anlayıp çok daha fazla üzülüyor olabilirsiniz.

Pratik anneniz için yaklaşan anneler gününde, güzel bir anneler günü hediyesi alabilir, annenizi aldığınız hediye ile mutlu edebilirsiniz.

Her anne kızına mutlaka şu cümleyi kurmuştur: Anne olunca anlayacaksın! O çağlarda kız pek bir şey anlamasa da bu cümleden, aylar geçen yıllar geçer büyüdükçe yavaş yavaş anlar bazı şeyleri. Hele de evlilik çağı gelip çatmışsa bir başkadır annenin o sözü artık. Ve bir bebek dünyaya getirir, annesi aklına gelir ve işte o zaman dünün kız çocuğu bugünün taze annesi kızımız, her anne kızı gibi şu cümleyi kurar: Annem demişti!

Aklı bir karış havada gönlü bulutlarda olan genç kızların bahar aylarında daha bir uçuşur etekleri. Anneler yine de her defasında anlayışlı ve sabırlı olmuşlardır. E malum, zordur kız çocuğu büyütmek. Sabrı taşan her anne de söyler şu sözü: Kızım anne olunca anlayacaksın beni!

Anne olunca anlarsın!

Ergenlik çağından gençlik çağına geçen ve yavaş yavaş ayakları yere basmaya başlayan güzel kızımızın gönlü de birine kaymıştır artık. Aşk zamanı da gelmiştir. Aşık olan kız yerinde durur mu elbette zor. Yakın zamanda evlilik planları kurmaya başlayan kızın duyguları da artık annesine çok daha yakın olacak ve kız artık annesini daha iyi anlamaya çalışacaktır. Belki de işte o zaman annesine daha yakın hissedecek, onun ne demek istediğini artık çok daha iyi anlamış olacaktır.

Ve anlar…

Zamanında hatalar yapıp annesini üzen o aklı havada genç kız bugün yetişkin bir kadın ve bir anne olmuştur. Ama onun o an içine işleyen ve onun yüreğine dokunan en önemli şey de annesinin zamanında kurduğu o cümleyi henüz yeni yeni anlıyor olması olmuştur.! ‘Anne olunca anlarsın…’ Bu cümle kulaklarında yankılanır durur ve birazda pişmanlıklarla dolu kırgınlıklar belirir içinde. Geç anlamamanın verdiği buruklukla annesinin yüzüne bakamayacak olur belki de…Ve annesini görür görmez sarılır ağlar. O gözyaşları aslında bir anlamda da günah çıkarmadır. İç rahatlatmadır. ‘Anne seni geç anladım beni affet demektir.’ Neyse ki herkes sizin kadar şanslı olmuyor, kimileri annesini hiç anlamıyor, hayatları boyunca, kimileri de anlıyor fakat ağlayacak anne bulamıyor!

Siz siz olun annenizin değerini iyi bilin. Henüz anneniz hayattayken de ona anneler gününde güzel bir hediye verin. Verin ki gönlü olsun mutlu olsun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz