Ana Sayfa Yaşam “Ben Sana Güveniyorum Çevrendekilere Güvenmiyorum”

“Ben Sana Güveniyorum Çevrendekilere Güvenmiyorum”

2171
0

Hepimiz kabul etmek zorundayız ki, annelerin veya ailelerin klişeleşmiş ve klasikleşmiş belli başlı lafları vardır. Çoğu aileden bunu duyarsınız. Hatta bir arkadaşınıza annenizin size söylediği bir şeyi anlatırsınız ve genelde “benim annemde böyle tepkiler verirdi” lafını duyarsınız. Sanki ailelerin hepsi aynıymış gibi gelir size. Belkide öyledir, düşünmedik değil. 🙂 Ailelerin klasikleşmiş laflarından bir kaçını söylemek gerekirse; “dün gece seni rüyamda kötü gördüm, kendine çok dikkat et yavrum” “ben sana güveniyorum ama çevrendekilere güvenmiyorum” “bu yemeği yemezsen artık annen olmam bak senin” gibi laflardır. Bu konuları daha detaylı konuşalım. Ne dersiniz?

Çocuğuna Güvenen Çevresindekilere Güvenmeyen Aileler

Genellikle kız çocuklarının çok duyduğu bir laf, “ben sana güveniyorum ama çevrendekilere güvenmiyorum.” Kız çocuklarının üzerine çok düşüldüğü için çocuklar isyan noktasına gelirler. İşte bu noktada, aileler kendini savunma yoluna giderler. Çocuğa güvenmediklerini düşündürmemek için etraftakilerin güvenilir olmadığını, devrin bozuk olduğunu falan söylerler. Aslında gerçekliği vardır bu sözlerin. Aileler çocuklarını kötü çevrelerden hep korumaya çalışır ama bunu yaparken çocuklarının ne düşündüğü konusunda biraz yetersiz kalabilirler. O kadar olsun ama sonuçta onlar hayatınızdaki en önemli varlıklar.

Genelde kız çocuklarına söylenen, “sana güveniyorum ama çevrendekilere güvenmiyorum” lafı çocuklar için biraz abartı gibi algılansa bile doğruluk payı olduğu unutulmamalıdır. Ne de olsa dünya kötü. 🙂 Aileler, çocuklarının kendilerini kötülüklerden koruyamayacaklarını düşündükleri için, çocuklarını etraftaki kötü insanlardan korumaya yönelirler. Ailelerin bu duygusal kararlarına biraz hak vermek lazım.

Ailelerin söylediği bu tarz öğüt verici veya uyarıcı laflar, çocuklar için boş laf gibi algılansa bile bir gün böyle bir şeyle karşılaştıklarında ailelerini çok iyi anlayacaklardır. O gün bugün olsa fena olmaz değil mi? 🙂

Sanmayın ki, aileler bir tek kız çocuklarının üzerine düşüyor. Erkek çocuklarına da var aynı baskı. Hatta erkek çocuklar için bu baskı daha sert bir hal alabiliyor. Bir erkeğe “ben sana güveniyorum ama çevrendekilere güvenmiyorum” dediğinizi düşünsenize. Emin olabilirsiniz ki, tepkisi kızın tepkileri kadar sessiz olmaz. Hatta inadına daha kötü şeylere bulaşabilir bile. Hele ki, kanının deli aktığı dönemlerde ise, eyvah eyvah!

Kısaca, çocuğunuza bu tarz lafları söylemektense çocuğunuzu kazanacak lafları tercih etmeniz, bütün ailenin iyiliğine olacaktır. Bizden söylemesi. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz